Спорт и фитнесБорилачке вештине

Олимпијски шампион Давид Мусулбес

Давид Мусулбес је познати грузијски фреестиле рвач. Има титулу почасног мајстора спорта. Деловао на међународним турнирима за репрезентацију Русије и Словачке. Олимпијски шампион.

Биографија спортисте

Давид Мусулбес је рођен 1972. године у Орџоникидзе, у главном граду Северне Осетије. Почео сам да се бавим спортом у школи када је имао 10 година. Живео је неколико корака од спортског комплекса "Труд". У тој соби се бавио десетогодишњим дечком и припремао се за Олимпијске игре 2008. године.

Његовим победама припреме су ментори Савели Бијасров, двоструки светски шампион и Казбек Дедегкаев, мајстор спорта СССР-а.

Први успеси

Давид Мусулбес је освојио прву озбиљну победу већ 1993. године када је напунио 21 годину. Постао је шампион Русије у престижној категорији тежине до 100 килограма.

Године 1994. отишао је у светски шампион у Истанбулу, где је освојио бронзану медаљу. Победник турнира био је Немац Арават Сабејев, друго место је окупирао азербајџански Давуд Магомедов.

Године 1995. Давид Мусулбес осваја злато на европском првенству у француском граду Бесанцону. У одлучујућој утакмици победио је Словака Милана Мазаца. Истовремено, спортиста помера се у "тешку" категорију - до 120 килограма. У истој сезони осваја Светски куп, а за неколико година добија титулу почасног мајстора спорта. Његова достигнућа су цењена.

Све шансе да оду на Олимпијске игре Давид Мусулбес, чија је биографија заувек повезана са спортом, вратила се 1996. године, када је такмичење одржано у Атланти. Међутим, у последњем тренутку је био у одбрани националног тима.

Олимпијске игре у Сиднеју

До 2004. године, Мусулбес осваја још једну бронзу на Светском првенству, постајући двоструки европски шампион. На Олимпијади у аустралијском Сиднеју долази у чин једног од фаворита турнира. На такмичењима наступа у најпрестижнијој категорији - до 130 килограма.

У полуфиналу, он се суочава са иранским борцем Јадиди. Борба пролази са предностима Мусулбес, али је могуће победити само на бодовима, али сувим, 3: 0.

У паралелној борби, узбек Артхур Таимазов добија процену "трупца" за борбу против Кубанског Родригуеза.

Судбину златне медаље одлучују руски и узбекски. Истовремено, Давид Мусулбес, чија је националност грузијски, никад није говорила о Грузији, дајући предност руском тиму. Резултат борбе је 5: 2 у корист Давида. Јунак нашег чланка постаје олимпијски шампион. Ова златна медаља била је последња за руску екипу на тој Олимпијади и 32 у тимском догађају.

Припрема за следећу Олимпијаду

Озбиљан кандидат за победу у својој тежинској категорији Мусулбес је био уочи следеће Олимпијаде, која је одржана у Атини 2004. године. Освојио је два светска првенства за редом, али није ушао у репрезентацију. Не на спортском принципу, већ због неких интрига које су у то време превладавале у тиму.

Признање је добио не само у Русији, већ иу иностранству. На пример, у Бугарској му је додељен симболички наслов најбољег спортиста слободног стила. Године 2003, Давид Мусулбес није успео да освоји трећу победу на светским првенствима. Рвање у слободном стилу знатно се изгубило у спектаклу на турниру који се одржао у Њујорку. Мусулбес, као и други еминентни борац - такође руски Буваисар Саитиев одбио је издати америчку визу. Све ово је негативно утицало на његово стање, чак је и размишљао о завршетку професионалне каријере. Чак је постао истовремено и виши тренер руске репрезентације, који је радио на овом посту три године.

Вратите се на тепих

Године 2008. Давид Мусулбес, чија је фотографија више пута украшавала прве странице спортских публикација, одлучила је да се врати у велики спорт. Постаје члан словачког репрезентативца у фреестиле рвању, а као део овог тима одлази на Олимпијске игре у Пекингу.

Невероватно је да је обука Мусулбеса настављена само шест месеци пре почетка Олимпијских игара. На европском првенству у финском Тампереу, први после дугог паузе, постигао је само финале, у којем губи. Међутим, након завршетка такмичења испоставља се да је његов противник у финалном мечу био позитиван тест. Лишен је награда, шампион је Мусулбес.

Олимпијске игре у Пекингу

У августу 2008. године дошао је на Олимпијске игре у Пекингу у доби од 36 година. Његов пут почиње са 1/8 финала, где се суочава нигеријски Вилсон Сиевари. Мусулбес побједа са јасном предностом 9: 0.

У четвртфиналу ушао је у противнике искуснијег Мађара Оттоа Аубела, бронзанског медалистичара Светског и Европског првенства. Нови словачки рвач победио је са скромнијим резултатом - 4: 1.

У полуфиналном мечу пада на свој вечни ривал - узбек Артхур Таимазов. Мусулбес се снажно одупире, али не зарађује ни једну тачку, док противник добија две поене.

Последња прилика да освоји олимпијску медаљу је борба за треће место. Мусулбес се сусрео са кубанским Диснеи Родригуезом, који је претходног дана признао држављанину Русије Бакхтииар Акхмедов.

Мусулбс је освојио сигурну победу 8: 2. И доноси у ковчегу словачког репрезентативца бронзану медаљу у рвању у слободном стилу. Иначе, у финалу у категорији тежине до 120 килограма Таимазов је победио, био је јачи од Ахмадова - 4: 0.

Тренутно се Давид Мусулбес вратио у Русију из Словачке. Ради у главном граду, у управи Московског спортског одбора, под вођством Алексеја Воробиова. У зони одговорности, средња специјализована школа Олимпијске резерве број 1.

Copyright © 2018 sr.unansea.com. Theme powered by WordPress.